Digitalk Zrenjanin 2025
Predavanje
nedelja, 13. april
11:00 - 12:00
Podelite ovaj članak na društvenim mrežama:
Panel: AI u praksi: Od teorije do realnih rešenja
ChatGPT predstavlja prekretnicu sličnu uvođenju iPhone-a—trenutak kada je napredna tehnologija postala dostupna široj javnosti, fundamentalno menjajući način na koji interagujemo sa digitalnim svetom. Veštačka inteligencija nije samo futuristički koncept, već i realnost koja je tu da ostane, utičući na različite aspekte naših života i industriju.
Međutim, ovo pokreće važna pitanja: Kako kompanije i naučnici integrišu ove AI alate u svoj svakodnevni rad? Da li ove tehnologije zaista poboljšavaju produktivnost i inovacije ili su samo novi alati bez praktične vrednosti?
Ovaj panel ima za cilj da se bavi ovim pitanjima kroz raznovrsne primere korišćenja AI u stvarnom svetu – od naučnih istraživanja do korporativnih aplikacija. Stručnjaci iz različitih oblasti podeliće svoja iskustva i uvide o implementaciji AI rešenja za rešavanje složenih izazova, optimizaciju operacija i podsticanje inovacija.
Lena Miladinović
Lena je direktorka i suosnivač Outpost Chess startapa koji se bavi povezivanjem šahista na globalnom nivou.
Višestruka je prvakinja Srbije u šahu i predstavnica naše zemlje na brojnim evropskim i svetskim prvenstvima.
Karijeru nastavlja kao šahovska trenerkinja, sudija i organizatorka, što na kraju kruniše osnivanjem šahovskog startapa.
Završila je osnovne i master studije na Fakultetu političkih nauka, iako se paralelno uvek bavila šahom — a danas i biznisom.

dr Velibor Ilić
Dr Velibor Ilić je stariji istraživač u Institutu za veštačku inteligenciju. Završio je osnovne, master i doktorske studije na Univerzitetu u Novom Sadu, iz oblasti tehničkih nauka (informatika). Autor je više od 70 naučnih radova objavljenih u relevantnim časopisima i predstavljenih na međunarodnim konferencijama.
Tokom karijere, Velibor je radio u industriji, sarađujući sa kompanijama poput RT-RK Instituta za računarske sisteme, kao i u okviru naučnih institucija, među kojima su Univerzitet Canterbury na Novom Zelandu i Brain & Mind Institute pri EPFL-u u Švajcarskoj. Njegov istraživački rad fokusiran je na primenu mašinskog učenja u širokom spektru oblasti, uključujući nauku o životnoj sredini, sisteme autonomne vožnje, napredne sisteme za asistenciju vozaču, železničke sisteme, otkrivanje anomalija, sigurnosni nadzor, visokofrekventno trgovanje, obradu biomedicinskih slika, analizu satelitskih podataka, kao i savremene pristupe poput aktivnog učenja, kombinovanja agenata i velikih jezičkih modela i računarske vizije.

Milan Gospić
Milan Gospić je rukovodilac Microsoft – The Garage, globalne organizacije u okviru CTO kancelarije koja podstiče inovacije u Microsoftu. Kao Country Manager, bio je zadužen za digitalnu transformaciju zemlje, fokusirajući se na strateški razvoj tržišta, kupaca i partnera, vodeći Microsoft u Srbiji od januara 2021. do decembra 2024. godine.
Od 2022. godine bio je član Upravnog odbora AmCham-a, aktivno doprinoseći razvoju Digitalne agende u saradnji sa ključnim državnim akterima i članovima komore, a od juna 2023. godine i član Upravnog odbora Udruženja za e-trgovinu Srbije.
Tokom više od dve decenije karijere u multinacionalnim kompanijama, od kojih 15 godina na visokim međunarodnim liderskim pozicijama u ICT sektoru, vodio je prodajne i operativne timove, kao i velike projekte. Bio je generalni direktor u Bugarskoj i regionalni operativni direktor za Rumuniju, Srbiju, Crnu Goru, Bugarsku, Makedoniju i Albaniju.
Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu.

dr Ljubiša Bojić
iša Bojić je komunikolog i futurolog. Doktorirao je na Univerzitetu u Lionu II, Francuska, 2014. godine i trenutno je viši naučni saradnik u Laboratoriji za digitalno društvo, Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, kao i viši naučni saradnik Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije.
Napisao je više od 80 naučnih radova, od kojih su neki objavljeni u vodećim časopisima, kao što su European Journal of Futures Research, Scientific Reports i Futures.
Imenovan je za člana ekspertskog panela za predviđanje budućnosti Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP). Bio je član radne grupe Vlade Srbije posvećene razvoju etičkih standarda za veštačku inteligenciju.
Član je izvršnog odbora Horizon projekta 2022 TWin of Online Social Networks Project i osnivač EMERGE: Foruma o budućnosti čovečanstva vođenog veštačkom inteligencijom.
Bojić je inicijator Beogradske povelje digitalnih sloboda, koja ima za cilj da podstakne široke razgovore o priznavanju sistema preporuka kao javnog dobra i digitalnog identiteta kao ljudskog prava.
Trenutni fokus Bojićevog istraživanja je razvoj globalnih politika za veštačku inteligenciju i usklađivanje VI sa ljudskim vrednostima i dobrobiti.
Najnoviji radovi:
- “CERN for AI: A Theoretical Framework for Autonomous Simulation-Based Artificial Intelligence Testing and Alignment”
- “AI Alignment: Assessing the Global Impact of Recommender Systems”
- “Metaverse through the Prism of Power and Addiction: What Will Happen When the Virtual World Becomes More Attractive than Reality?”
